Günümüzde sosyal medyanın hayatımızın bir parçası haline geldi.

Öyle ki sabah uyandığımızda ilk elimize telefonu alıp sosyal medya hesaplarımızı kontrol ediyor  ve yatmadan önce son kez haberlere göz atıyoruz. Bu mecralarda bize hitap eden paylaşımları takip ediyoruz. Bu hafta sosyal medya etkisi üzerinde duralım.
Sosyal Medya Araç mı, Amaç mı?
Facebook ile başlayan sosyal medya çılgınlığı yeni adı X olan Twitter ile devam etmiş, günümüzdeki Instagram, YouTube, TikTok gibi mecraların domine ettiği sektör haline gelmiştir. Yediden yetmişe herkes ilk haberleri bu platformlardan öğreniyor, paylaşım yapıyor. Üstelik sosyal medya  büyük bir pazarlama aracı haline geldiğinden bahsedilebilir. Tabi sosyal medya fenomenleri markaların pazarlama faaliyetlerinde etkin rol almaktadırlar. Televizyon reklamlarından daha etkili olduğu düşünülen bu faaliyetler gelecekte de etkinliğini koruyacağı öngörülebilir. 
Zaman içinde sosyal medyayı etkili kullanmak adına kullanıcılar tarafından farklı metodlar uygulanmıştır. Takipçi ve beğenme sayısını arttırmak amacıyla estetik görseller, uygun müzikler, tutarlı bir içerik metni ve merak uyandıran unsurlara dikkat edilmektedir. Biz genel anlamıyla anlatsak  da sosyal medya kullanımını meslek olarak benimseyen birçok kişi vardır. Bu kişiler bireysel olduğu gibi ekibiyle beraber de çalışmayı tercih eder.  Fenomen olmayı isteyenlerin, sosyal medya kullanmayı sevenlerin ortak arzusu; hızlı yükselmek ve iyi bir konumda kalabilmek olacaktır. 
Sonuçta sosyal medya ihtiyaç ve isteklere göre araç ve amaca dönüşebilir.
Etkili ama Manipülatif Güç Olarak Sosyal Medya
Sosyal medya araçları sayesinde sadece bilgi paylaşımı yapılmıyor aynı zamanda bilgi dağıtımı da söz konusu. Bilgiyi paylaşan kişilerin o alanda uzman olduğu ve dağıtılan bilgilerin doğruluğu önemlidir. Bu nedenle internetin uçsuz bucaksız bir deniz olduğunu düşünürsek edindiğimiz bilginin doğruluğu, kaynağı, kim tarafından öne sürüldüğü iyi araştırılmalıdır. Sosyal medyada yapılan paylaşımların cazibesini sorgulamak verimli bir yoldur.
Tüm dünyaya kısa süre içinde erişme imkanı veren sosyal medya platformlarının verimli kullanımı ve kaliteli içerik üretimi mümkün. Yine de bu platformların etkileyici yönlerinden yararlandığımızdan emin olmamız ve arada nefes alıp bir bardak su içmemiz gerektiğini düşünüyorum.