Zeytin çizerek, kırarak ya da bunların hiçbirini uygulamadan evde yapabileceğiniz yeşil zeytinlerin tüm lezzet sırlarını adım adım paylaşacağız.

4 kilogram yeşil zeytin
8 adet limonun suyu
8 yemek kaşığı kaya tuzu

Yeşil zeytin nasıl yapılır?
Malzemeler:

- Zeytinleri bol suda yıkayın.

- Çizik ya da kırma zeytin hazırlamak istiyorsanız zeytinleri tek tek bir bıçakla çizin veya zeytinlerin üzerine temiz bir örtü serip bir taş, çekiç ya da havan yardımıyla zeytinleri kırın.

Antalya'da tur ve transfer servisleri denetlendi Antalya'da tur ve transfer servisleri denetlendi

- Kırdığınız ya da çizdiğiniz zeytinleri miktarına göre kavanozlara ya da bidonlara doldurun. Üzerine de temiz su ilave edip kapağını kapatın.

- Zeytinlerin suyunu her gün ya da birkaç günde bir kez temiz suyla değiştirin. (Her gün değiştirirseniz daha kısa sürede zeytinleriniz olacaktır, bu sebeple evde zeytin yapmak isteyenler her gün değiştirerek süreci hızlandırır.)
- Eğer suyunu her gün değiştiriyorsanız yaklaşık 10 gün sonra, eğer 2-3 günde 1 değiştiriyorsanız yaklaşık 1 ay sonunda zeytinleriniz salamura işlemine hazır hale gelmiş, acısını atmış demektir.

- Salamura işlemini gerçekleştirmek için zeytinlerin suyunu tamamen boşaltıp bidonu ya da kavanozu temiz bir hale getirin. Zeytinlerin üzerine limon suyu ve kaya tuzunu ekleyin.

- Temiz suyunu da ilave edip karıştırın ve zeytinlerinizin kıvam almasını bekleyin. Yaklaşık 4 gün sonrasında açıp tadına bakabilir, duruma göre ister tüketmeye başlatabilir isterseniz bir süre daha bekletebilirsiniz.