Narenciye ihracatının lideri mandalina Narenciye ihracatının lideri mandalina

Ekmek, sofraların vazgeçilmez bir parçası olmasının yanı sıra en çok tüketilen gıdalardan biri olarak biliniyor. Ancak son dönemde girdi maliyetlerindeki artışlar, ekmeğin fiyatına da yansımaya başladı. Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Cihan Kolivar, İstanbul'da ekmek fiyatlarının artabileceğini ve 15 lirayı bulabileceğini açıkladı.
Kolivar, İstanbul'un çeşitli semtlerinde fırınların kira maliyetlerinin 140 bin liraya kadar çıktığını belirterek, bu durumun ekmeğin maliyetlerini artırdığını ifade etti. Özellikle Arnavutköy, Sultangazi gibi yerlerdeki fırınların kira bedellerinin 20-25 bin liraya kadar yükseldiğini söyledi.
Semtlere göre ekmeğin fiyatının değişebileceğini vurgulayan Kolivar, İstanbul'da ekmeğin kilogram fiyatının 60 liraya çıkabileceğini dile getirdi. Bu durumda, ekmeğin kilogram fiyatının 12.5 liradan başlayarak 15 liraya kadar yükselebileceğini belirtti.
Ayrıca, İstanbul'da faaliyet gösteren fırınların büyük bir kısmının ruhsatsız çalıştığını belirten Kolivar, bu durumun sektörde ciddi sorunlara yol açtığını ifade etti. Bunun yanı sıra, ekmek ve simit fiyatlarının belirlenmesinde Ticaret Bakanlığı'ndan alınması gereken iznin hukuka aykırı olduğu iddiasıyla Danıştay'a başvurduklarını da açıkladı.
Son olarak, İstanbul'da nöbetçi fırın sisteminin uygulanması gerektiğini vurgulayan Kolivar, bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne başvuracaklarını belirtti. Böylece çalışanların dinlenmesi ve iş yerlerinin dezenfekte edilmesi sağlanabileceğini dile getirdi.