Alanya Belediyesi Ocak Ayı Meclis Toplantısı Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis Toplantısı, CHP Alanya Meclis Üyesi Erkan Demirci'nin önergesi ile Pençe Kilit Harekât bölgesinde şehit olan kahraman askerlerimiz için Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Grup başkanlarının ardından Meclisin açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkan Yücel, meclis üyelerinin ve tüm vatandaşların yeni yılını bir kez daha kutladı. 2023 yılında Alanya Belediyesi’nin yapmış olduğu proje ve çalışmaları anlatan Başkan Yücel, “Üretken Belediyecilik anlayışımızla Alanya’mıza sayısız eser kazandırdık. Rutin belediyecilik hizmetlerimizle kalitemizi arttırırken, 2023 yılında birçok eseri ve projeyi Alanya halkımızın hizmetine açtık. 2023 yılında Alanya’mızın markası ve değeri Alaiye Su, bölgenin ilk ve tek 100. Yıl Macera Parkı, Konaklı -Payallar-Türkler Sahil Bisiklet Yürüyüş Yolu ve Piknik Alanları, Ebeveyn ve Çocuk Atölyesi ve Çocuk Kütüphanesi’ni hizmete açarak Alanya’mıza kazandırdık. 2023 yılı da dahil olmak üzere yaklaşık 10 yılda maden kalker ocağımız, beton santralimiz, asfalt plentimizde büyük oranda kendi ürettiğimiz hammaddeyi de kullanarak 355 km sıcak asfalt, 1353 km sathi kaplama asfalt döktük.“ dedi. 
106 DÖNÜMLÜK TARIM ALANINI KONUTA ÇERİLMESİNE TEPKİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Alanya Belediye Meclis Üyesi Nazmi Zavlak, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Mahallesi’nde bulunan 106 dönümlük bir tarım arazisinin konut alanına çevrilmesiyle ilgili Alanya Belediyesi’nden görüşüne başvurduğu halde Alanya Belediyesi Meclisi’nde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve AK Parti grubunun görüş vermeyerek konuyu Tarım ve Orman Bakanlığı’na havale etmesine tepki gösterdi. Zavlak tepkisini “Kargıcak bölgesinde yaklaşık olarak 106 dönümlük tarım alanını konut alanına çevirmeyle alakalı bir konu var. Bununla alakalı biz bakanlığa kamu yararına olup olmadığıyla ilgili bir karar vereceğiz. Alanya Belediyesi’nde komisyonla görüşüldüğünde MHP ve AK Parti kamu yararı olmadığını olumlu görüş olarak bakanlığa dönmüşler. Bizler bu konuya ret verdik. Burada şunları ifade etmek isterim, Kargıcak bölgesi ikamete kapalı bir bölge. Buranın tarım niteliğini korumak varken konut alanına açmak için neden böyle bir çalışmaya engel olmuyoruz? Sizler neden engel olmuyorsunuz? Gruplarda neden biz bunu konuşuyoruz, net olarak bu gündem dışında kalmıyor da neden sizlerin ve AK Parti grubuyla alakalı olumlu görüş olarak gidiyor? Çünkü sayın başkanım şöyle bir durum söz konusu, sizler de her fırsatta söylüyorsunuz Alanya’nın en çok bu zamana kadar problem yaşamasının sebebi son zamanlardaki nüfus artışından dolayı. Son zamanlardaki 3 bin bağımsız bölge ruhsatı verirken bunların 30 bine çıkmasıyla alakalı. Kargıcak’ta tarım alanı olan dağ başında bir yeri neden niteliğini korumayla alakalı mücadele etmek istemiyoruz? Sizler ziraat mühendisisiniz, yani inşaat mühendisi olsanız, müteahhit olsanız betona karşı bir hassasiyetiniz olduğunu düşünebilirim. Tarımla alakalı olan bir bölgede bence AK Parti ve MHP’nin buradaki kararının yanlış olduğunu ifade etmek için söz aldım” sözleriyle gösterdi.

DENETİM KOMİSYONU ÜYELERİ BELİRLENDİ

Açılış konuşmasının ardından Mart ayında gerçekleşecek mahalli idareler seçimlerine kadar görev yapacak 5 meclis üyesi yapılan gizli oylama ile belirlendi. Oylama sonucunda Fevzi Alaettinoğlu, Tunahan Kasapoğlu, Alper Birer, Fikret Arık ve Nazmi Zavlak denetim komisyonu üyesi olarak belirlendi. 

Başkan Yücel, Konaklı seçim ofisini açtı Başkan Yücel, Konaklı seçim ofisini açtı

Ardından gündem maddeleri görüşülerek Ocak Ayı Meclis Toplantısı sonlandırıldı.