Gazeteci Mehmet Ali Dim'in hazırlayıp sunduğu programın canlı yayın konuğu İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya oldu. Kaya, canlı yayında "Alanya'da neler olacak? Aday kim? CHP’deki lider değişimi yeni bir ittifak doğurur mu?" gibi önemli sorulara da yanıt verdi. İşte Kaya'nın çarpıcı açıklamalarından satır başları:

‘KESİNLİKLE İTTİFAK YAPMAYACAĞIZ’

Antalya’nın 19 ilçesi de bizim için bir. Bütün ilçelerimiz bizim için çok değerli. İyi Parti'nin ittifak eğilimi yok. Biz seçimlere hür ve müstakil olarak gireceğiz. Bir ittifak arayışımız yok. İyi Parti seçimlere kendi başına girecek. Büyükşehirlerde de kesinlikle ittifak yapmayacağız. Kendi adayımız ile seçime gireceğiz.
‘ALANYA’DAKİ ADAY ADAYLARININ HEPSİNİN POTANSİYELİ ÇOK YÜKSEK’

Alanya’da İyi Parti güçlü bir konumda. Belediyeyi alacak durumdayız. Genel merkez tarafsız ve bağımsız bir anket yaptırıyor. Anket sonuçlarına göre, aday adaylarının alacakları oy potansiyeline göre karar verilecek. Alanya dünyanın en güzel ilçelerinden bir tanesi. Alanya’yı yönetecek belediye başkanının şehre vizyon katması, şehrin kalkınmasına öncülük etmesi ve bu şehri hakkaniyetli ve doğru bir şekilde yönetmesi lazım. Bizler vatandaşlarımıza karşı sorumluyuz. Alanya’daki aday adaylarının hepsinin potansiyeli çok yüksek.

‘ANTALYA KENDİ ÜRETTİĞİ KATMA DEĞERDEN PAY ALAMIYOR’

Mevcut Antalya-Alanya yolu trafiği taşıyamıyor. Antalya yılda 15 milyon dolar milli ekonomiye katkı sağlıyor. Katma değeri bu kadar yüksek bir şehir bunu hak etmiyor. Otoyol projesinin bir an önce yapılması gerekiyor. Alanya-Gazipaşa çevreyolunun tamamlanması lazım. Doğu batı hattında raylı sistem yapılması gerekiyor. Alanya’da ulaşım ciddi ve öncelikli bir sorun. Yap-işlet-devret modeliyle olmaması lazım. Yüklenici firma yeni maliyetleri karşılayamadığında kendisi için mantıklı bir yatırım olmadığını düşünüyor. İhale aralık ayına ertelendi. İhalenin gecikmesi hem yol yapım maliyetini arttırıyor hem de Antalya halkını mağdur ediyor. Ben Antalya’nın sahipsiz kaldığını düşünüyorum. Antalya kendi ürettiği katma değerden çok az bir pay alıyor. Kaynakları yürütme sorunumuz var. Antalya’dan yüzde 2 konaklama vergisi alınıyor. Antalya’nın konaklama vergisine ödediği miktar 400 milyon dolar civarında. Konaklama vergisinin yarısının Antalya’da kalması ve gelişmesi için harcanması gerektiğini mecliste vurguladım. Antalya bırakın yeni hizmetleri, temel hizmetleri bile verimli bir şekilde alamıyor.
‘MUHİTTİN BÖCEK İSTEDİĞİMİZ DÜZEYDE HİZMET YAPMADI’

Muhittin Böcek’i ortalama bir belediye başkanı olarak görüyorum. İstediğimiz düzeyde hizmet yapılmadığını düşünüyorum. Antalya üreten, katma değeri olan bir şehir. Antalya’yı markalaştıracak ve kalkındıracak bir belediye başkanına ihtiyaç var. Bütün STK, yerel yönetim ve iktidarın bir araya gelip Antalya’nın belli temel vizyonuyla ilgili stratejik yol haritası belirlenmesi lazım. Şehir nereye gittiğini bilmeli. Böylelikle sağlıklı adımlar atılır.

İYİ PARTİ ANTALYA BELEDİYE BAŞKAN ADAYI KİM?

İyi Parti Antalya belediye başkan adayını yakında açıklayacağız.

‘TURİZMDE DİJİTALLEŞMEYE İHTİYACIMIZ VAR’

Her şey dahil sisteme gebe durumdayız. Turizmi 12 aya yayamıyoruz. Antalya 12 ay turizm yapabilecek potansiyele sahip. Dijitalleşmeye ve akıllı bir şehir olmaya ihtiyacımız var. Alanya’da önceden ciddi İskandinav turist misafirimiz vardı. Alanya ekonomisini ayakta tutuyordu. Şu anda Rus ve Araplara dönüşmeye başladı. Apartları ayakta tutmamız gerekiyor. Örnek köyler yapılabilir.

‘OYUN OYNANIRKEN KURAL DEĞİŞMEZ’

İkamet almanın 200 bin dolara çıkarılması ile iş insanları zarar gördü. Hesaplarını önceki yönetmeliğe göre yaptılar. Oyun oynanırken kural değişmez. Yönetmeliğin başladığı tarihe kadar ruhsat alan inşaat firmalarını bu yönetmelikten muaf tutmak lazım. Aksi takdirde ciddi krizler baş gösterir. İflaslar meydana gelebilir. Bu konuyu meclise taşıyacağım ve önerge vereceğim.

‘TARIM POLİTİKASI ŞART’

ALKÜ'nün projeleri TÜBİTAK tarafından kabul edildi ALKÜ'nün projeleri TÜBİTAK tarafından kabul edildi

Tarımda bir planlama olmaması en büyük problem. Ciddi bir enflasyon sorunu var. Girdi maliyetleri üreticilerin belini büküyor. Antalya’da üreticiler batma noktasına geldi. Devletin üreticileri desteklemesi lazım. Tarım politikası şart. Üreticilere teşvik verilmesi lazım.

ALANYA İL OLMALI MI?

Alanya’da mevcut altyapıların yenilenmesi ve düzeltilmesi gerekiyor. Demirtaş ve Oba Çarşamba'da alt yapı sorunları var. Kleopatra’da mevcut arıtma tesisi koku yapıyor. Kleopatra Alanya’nın oturma salonu. Gazipaşa-Alanya Havalimanı’na uluslararası bir kimlik kazandırılması gerekiyor. Gazipaşa-Kaş arasında ciddi bir barınma sorunu var. Yakında Antalya bölgesinde çalışacak kamu personeli bulamayacağız. Kira fiyatlarından dolayı barınma krizi var.