Avakadonun faydaları, avokadonun birçok faydası bulunmaktadır ve birçok hastalığa karşı da koruma özelliği taşır.  Son yıllarda beslenmede önemli bir yer tutan avokadonun sevenleri giderek artıyor. 

Avokadonun faydaları
Avokado yüksek besin değeri ile birçok yemekte kullanılan tropikal bir meyvedir. Özellikle sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin son zamanlarda sık sık tercih ettiği bu meyve kalp-damar sağlığını korumak, kötü kolesterolü düşürmek gibi etkileriyle sağlığı destekler. Ancak avokado da kontrollü tüketilmesi gereken bir besindir. Bazı çalışmalarda avokadonun fazla tüketiminin anne sütünde azalmalara neden olduğu görülmüştür. Karaciğer hastalığı olan kişilerin de tüketimde kontrollü olmaları gerekir. Nadiren de olsa alerjik reaksiyon gösterebilir. K vitamini içeriğiyle de kan sulandırıcı ilaç kullananların tüketimden kaçınması önemlidir.

Avokado nasıl yenir?

Son yıllarda mutfaklara giren bu meyveyi hem lezzet hem de fayda açısından olgun olarak yemek iyi bir tercihtir. Sert olarak aldığınız avokadoyu, kese kağıdına sararak 1-3 gün bekletip olgunlaştırabilirsiniz. Avokadoyu soyduktan sonra kararmasını engellemek için de limon suyu ve sirkeden faydalanabilirsiniz.

Avukatı olmayan şirket ve kooperatiflere para cezası Avukatı olmayan şirket ve kooperatiflere para cezası

1. Cildi yenileyen vitaminler
Enerji değeri yüksek bir meyve olan avokado, yüksek oranda A, C, E vitaminleri içerir. C vitamini cildin yenilenmesi, E vitamini ise kırışıklıklarla baş etmede yardımcıdır.

2. Yaşlanmaya karşı koruyucu
Avokado yaşlanma karşıtı koruyucu antioksidanlar lutein ve glutatyon barındırır. Bu ikili, vücudumuzdaki atık ürünler olan ve hastalıklara yol açan serbest radikallerin uzaklaştırılmasında rol oynayan en güçlü antioksidanlardır.

3. Antioksidanları ile gözlerinizi korur
Yeşil tropikal meyve içeriğindeki lutein ve zeaksantin isimli antioksidanlar göz sağlığının korunmasında öncü antioksidanlardır. Göz sağlığına zarar veren serbest radikallerden gözü koruyup yaşlanmaya karşı direnç oluştururken görme keskinliğini artırır. Zeaksantin, lutein ile birlikte çalışarak gözün görme yeteneğini geliştirir. Özellikle lutein yağ varlığında daha iyi emildiği için avokadoyu, ceviz ya da zeytinyağı gibi yağ içeren bir besin ile tüketmek faydasını artıracaktır.

4. Muzdan daha fazla potasyum
Avokado, aynı miktarda muzdan daha fazla potasyum içerir. 100 gram avokado yaklaşık 507 mg potasyum içeriğiyle günlük ihtiyacın yüzde 30’unu karşılar. Vücudun sıvı-elektrolit dengesinin sağlanmasında sodyum/potasyum dengesini koruyarak tansiyon kontrolüne yardımcı olur.

5. Doymamış yağ zengini, kalp dostu
Doymamış yağ içeren avokado, bu yönüyle kalp damar sağlığını korurken kötü kolesterolün düşmesinde etkili tekli doymamış yağlardan zengindir.

6. Diyetinizi destekler
Bağırsak sağlığı açısından da faydalı olan avokado, yüksek oranda lif içerir. 100 gram avokadoda 7 gram lif bulunurken bu miktar, günlük ihtiyacın yaklaşık 3’te birini karşılar. Kabızlığa karşı etkili olan bu besin sindirime yardımcıdır ve kilo vermede etkilidir. Ancak avokadonun yüksek kalorili bir besin olduğu unutulmamalıdır. 100 gramı 164 kalori olan bu besinin günde yarım porsiyondan fazlasını yemeyin.

7. Hamilelikte tercih edin
Hamileliğin erken döneminde bıngıldak gelişimi için önemli olan folik asit, avokadoda bol miktarda bulunur. Hamilelik dışında da folik asidin gündelik hayatta alınması gerekir. Folik asit, hücre yenilenmesini sağlayarak yaşlı hücrelerin yaratacağı DNA hasarına karşı kanserden korunmaya yardımcı olur. Kalp hastalarında artmış olan homosistein seviyesini düşürmede destektir.