Alanya Alarahan Kervansaray, hafta sonunda Alanya Aktif Gazeteciler Cemiyeti (ALGC) üyelerini ağırladı. Yoğun bir katılımın olduğu etkinlikte tarih ve doğa turu yapan ALGC üyeleri, öğle yemeğinde ise Alarahan Kervansaray Restaurant sahibi Ali Akkaya'nın konuğu oldular. 

ALGC üyelerini kuzu çevirme ile ağırlayan Akkaya, Alarahan hakkında da bilgiler verdi. Akkaya, "Alarahan 1231 yılında Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmış çok özel hanlardan bir tanesidir. Çeşitli sembollerin ve metotların uygulandığı bir han. Tarihimizi ve kültürümüzümü nasıl yansıtabiliriz diye düşündüm ve o doğrultuda yola çıktım. Han'ın bir bölümüne müze, bir bölümüne de ipek yolunu canlandıran bir uygulama yapalım dedim. 2024'ün nisan ayına hazır olacak. Çarşı mahali, yan tarafı müze, sultanlarımızın ve padişahlarımızın balmumu sergileri, hayatlarını gösteren eşyalar ve Türk kültürünü yansıtan gösteriler hazırlıyoruz. İnşallah Alanyamıza yakışan bir gösteri olur. Günlük ortalama 200-250 ziyaretçi alıyoruz. Hedefimiz daha yüksek rakamlar. Herkes gelip görsün ve tarihimizi yaşasın" dedi. 

"AMACIMIZ TATİLCİLERİ OTELDEN ÇIKARMAK"
Haftanın 7 günü sabah saat 09.00 akşam 18.00 arası açık olan Alarahan'ın giriş ücretlerinin yetişkinler için 40 TL, öğrenciler için ise 20 TL olduğunu söyleyen Akkaya, "Bunun yanında engelli vatandaşlarımızdan, şehit yakınlarımızdan ve gazi vatandaşlarımızdan giriş ücreti almıyoruz. Alarahan'da paket turumuz var. Şunu istiyoruz; müşteri otelden çıksın. Otelde olmayan tarihimizi ve yemeklerimizi nasıl tanıtabiliriz onun üstüne çalıştık. Odun ateşinde ve bakır kazanlarda çorba hazırlıyoruz. Kuzu çevirme ve bulgur pilavı  yapıyoruz. Müşteri sabah buraya geldiğinde çorbası ve öğle yemeği hazır oluyor, yemek kültürümüzü güzelce yaşıyor. Aktivite olarak balık avlamak için olta ve yem veriyoruz, çamur banyosu, tuz odası, buhar odası, doktor balıklarla tedaviyi görsünler istedik. Irmak manzaralı saunamız var. Finlandiyalı ve Rus vatandaşlar çok seviyorlar. Erkekler balık tutarken, kadınlar da bakımlarını yaptırıyor. Çocukları da bakıcı kontrolünde eşeğe biniyor ve mini hayvanat bahçemizi geziyorlar. ALGC'ye teşekkür ederim. Bizlere Alarahan Kervansaray'ın yeni yüzünü tanıtma imkanı verdiniz, sizin sayenizde insanlar buradaki hizmetleri görüyor. İyi ki varsınız" dedi. 
'HERKES ALARAHAN'I GELİP GÖRMELİ' 
ALGC Başkanı Ferit Kesen ise "Doğa ve tarih hazinesi Alarahan Kervansaray'da özellikle, bölgemizde bir ilk olan yeni balmumu heykel müzesi gerçekten büyüleyici. Müzeye girer girmez kendinizi tarihin derinliklerinde hissediyorsunuz. Herkesin gelip görmesi gereken bir yer olmuş Alarahan Kervansaray. Biz uzun yıllardır Alanya turizmimize en güzel şekilde hizmet veren Sayın Ali Akkaya'ya, tarih ve doğa hazinemiz Alarahan'a verdiği kıymetli emekler ve nazik ev sahipliği için teşekkür ediyoruz" dedi.