Kaliteli uyku, vücut ve ruh sağlığı açısından çok önemli Kaliteli uyku, vücut ve ruh sağlığı açısından çok önemli

Alanya'da yaşayan 40 yaşındaki Muammer Çetin, son yıllarda sık sık idrar yolu enfeksiyonları yaşamaya başladı. Özel bir sağlık merkezinde yapılan tetkiklerde, Çetin'in idrar kesesinde yapılan sistoskopi incelemesinde, idrar kesesi duvarı ile bütünlüğü olan yaklaşık 10 santimetrelik bir yabancı cisim belirlendi. Hasta Çetin, Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli ALKÜ Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ali Akkoç’a yönlendirildi.
Doç. Dr. Ali Akkoç, konuyla ilgili açıklamasında şunları belirtti: “Hastanemizde yapılan bilgisayarlı tomografi görüntülemesi ve sistoskopi sonucunda, hastanın 12 yıl önce geçirdiği kapalı laparoskopik kasık fıtığı onarımı sırasında kullanılan 'mesh materyali'nin mesaneye kaydığı tespit edildi. Bu durum literatürde nadir görülen bir olaydır; şu ana kadar sadece 11 benzer vaka rapor edilmiştir. Hastanın durumu üzerine yapılan literatür incelemesi ve multidisipliner konsey sonucunda laparoskopik yöntemle mesh materyalinin çıkarılması ve laparoskopik parsiyel sistektomi operasyonu planlandı.”
Çetin'e başarıyla gerçekleştirilen bu operasyon sonrasında sağlık durumunun düzeldiği ve enfeksiyon riskinin azaldığı belirtildi.
‘BÖLGEDE İLK KEZ UYGULANDI’
Laparoskopik cerrahinin avantajları ile ilgili bilgiler veren Doç. Dr. Ali Akkoç, hem vakanın oldukça nadir gözlendiğini hem de vakaya uygulanan laparoskopik cerrahi yöntemin nadir uygulanan, ileri düzey laparoskopi deneyimi gerektiren bir cerrahi olduğunu ve bölgede ilk kez uygulandığını söyledi. Doç. Dr. Ali Akkoç, “Hem hastane hem üroloji kliniği olarak bölgede referans merkez haline geldiğimiz için mutluyum, bundan sonrada bölgemizde nitelikli sağlık hizmeti sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.