Yüzlerce yıldır birçok hikayeye ev sahipliği yapmış Alanya Kalesi'nin nesillerdir dilden dile dolaşan efsanesi Eleni ve fakir çobanın aşkını anlatan Eleni'nin Gözyaşları olmuştur O dönemlerde Bizans tekfuru olarak görev yapan Argiles, ülkesini yağmalamaya devam eden Korsan Vasili’den kurtulmak için güzeller güzeli kızı Eleni’yi onunla evlendirmeye karar verir. Vasili ile evlenmeye şiddetle karşı çıkan Eleni, gönlünü fakir bir çobana kaptırmıştır. Kızının bir çobana aşık olmasını kabullenemeyen Argiles, kızına ders vermek için Eleni’yi Alanya Kalesi'nin zindanlarına kapattırır.

Damlataş kumsalına doğru tek bir penceresi olan hücresinde kalan Eleni, buradan Alanya’nın tüm güzelliklerini seyredebiliyormuş. Babası Alanya’nın muhteşem güzelliği karşısında kızının bu aşktan vazgeçerek Vasili ile evlenmeye razı olacağını düşünüyormuş.

Alanya’nın bin yıllık kültürel mirası ipek ve ipek kozası Alanya’nın bin yıllık kültürel mirası ipek ve ipek kozası

Ancak Eleni, sevdiği fakir çobandan vazgeçmemiş ve gece gündüz ağlayarak Alanya Kalesinden Damlataş’a uzanan kıraç tepeyi gözyaşlarıyla sulamış. Gözyaşlarıyla sulanan kurak tepe de iğde, defne ve nar ağaçları büyümeye başlamış.

O günden sonra her yağmur yağdığında Alanya’yı saran defne kokusunda Alanya’da yaşayanlar Eleni’nin hıçkırıklarını hissedip üzüntüsünü tatmış…