ALKÜ’de müzik konserleri mest etti ALKÜ’de müzik konserleri mest etti

Antik çağlardan günümüze uzanan zengin tarihiyle, geçmişin büyüsünü koruyan ve her köşesinde hikayeleriyle büyüleyen Alanya canlı tarihiyle insanları selamlamaya devam ediyor. Akdeniz’e ışık tutan ‘’Alanya Feneri’’ Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1880 yılında Fransız müteahhitler tarafından inşa edilmiştir. Akdeniz'in incisi olan Alanya'nın limanını aydınlatan eşsiz bir yapıdır. Kale surlarının üzerinde yükselen bu tarihi fener adeta Alanya Kalesi ile bütünleşerek denizcilere rehberlik eden bir rota feneridir. 
Alanya'nın en yüksek tepesine kurulmuş bulunan eski tarihi kalenin üzerinde yer alması nedeniyle fenerin deniz seviyesinden yüksekliği 209 metre olup, kule yüksekliği ise 6 metredir. Alanya Fenerinin görüş mesafesi 20 deniz milidir. Bölgedeki tek tarihi fener olan Alanya Feneri teknik olarak kurmalı fener sistemine sahiptir. Fener günümüzde de Akdeniz’de seyir eden gemilere hizmet vermeye devam etmektedir.
Tarihin, kültürün ve mirasın sembolü olan Alanya Feneri ulusal miras olarak Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünce koruma altındadır.