Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin çevre ve insan sağlığı açısından önemli bir sorun haline gelen zirai ambalaj atıklarının toplanması ve kontrolü için başlattığı “Çevre Dostu Çiftçi Kart” projesi genişliyor. Ağustos 2022’de Başkan Muhittin Böcek tarafından 60 bin dönüm alanda örtü altı tarımın yapıldığı ve 20 bin kayıtlı çiftçinin bulunduğu Kumluca’da başlatılan Çevre Dostu Çiftçi Kart Projesi kapsamında Antalya Büyükşehir Belediyesi Kumluca Ziraat Odası’na üye üreticilere çiftçi kartlarını dağıtmayı sürdürüyor. Kumluca’da mahalle mahalle gezen Büyükşehir ekipleri zirai ambalaj atıklarının toplanması ve kontrolünü sağlayacak proje hakkında üreticilere bilgilendirici broşürleri dağıtarak, soruları cevaplıyor.
ATIKLAR AKILLI OTOMATLARDA TOPLANIYOR
Ziyaretler sırasında üreticilere zirai ambalaj atıklarının toplanacağı otomatlarda kullanacakları çipli anahtarlıkların da dağıtımı yapılıyor. Üreticiler Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kumluca Ziraat Odası, Kumluca Hali, Mavikent Hali, Kum Muhtarlığı, Cumhuriyet Mahallesi Örnek Sokak ve Hacıveliler Mahallesi Hasan Tuna Caddesi üzerine konulan akıllı toplama otomatlarına ambalaj atıklarını atıyor. Çipli anahtarlıklar sayesinde üreticiler attıkları zirai ambalaj atıkları karşılığında puan kazanıyor. Ambalaj atığının ağırlığına göre sistemde toplanan puanlar ile çiftçiler sera naylonu, sera ipi gibi ödüller kazanacak. Çiftçiler, cep telefonuna indirilen mobil uygulama ve internet sitesi üzerinden puanlarını ve alabilecekleri hediyeleri görebiliyor.
Çevre Dostu Çiftçi Kart Projesi yaygınlaşıyor
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin zirai ambalaj atıkları sorununa çözüm üretmek amacıyla hayata geçirdiği zirai ambalaj atıkları toplama projesi Kumluca’da yaygınlaşıyor. Zirai ambalaj atıklarının kontrolsüzce çevreye atılmasını, yakılmasını engellemek, çevre ve insan sağlığına verdiği zararı en aza indirmek için Kumluca’da pilot olarak uygulanan proje kapsamında Çevre Dostu Çiftçi Kart ve çipli anahtarlıkların üreticilere dağıtımı sürüyor.
Yorumlar
Trend Haberler
![Alanya’da acılı aileden ‘Adalet’ çağrısı!](https://gundemalanyacom.teimg.com/crop/250x150/gundemalanya-com/uploads/2024/07/untitled-1-136.jpg)
Alanya’da acılı aileden ‘Adalet’ çağrısı!
![ALTSO Başkanı Eray Erdem’in kaçak yapıları gündem oldu](https://gundemalanyacom.teimg.com/crop/250x150/gundemalanya-com/uploads/2024/07/untitled-1-134.jpg)
ALTSO Başkanı Eray Erdem’in kaçak yapıları gündem oldu
![Konaklı'da vatandaş isyanda! Başkan Erdem'in skandalları bitmiyor!](https://gundemalanyacom.teimg.com/crop/250x150/gundemalanya-com/uploads/2024/07/eray-erdem-2.jpg)
Konaklı'da vatandaş isyanda! Başkan Erdem'in skandalları bitmiyor!
![Başkan Özçelik: "Başkan Erdem'in yapılarının kaçak olduğunu tespit ettik"](https://gundemalanyacom.teimg.com/crop/250x150/gundemalanya-com/uploads/2024/07/untitled-1-137.jpg)
Başkan Özçelik: "Başkan Erdem'in yapılarının kaçak olduğunu tespit ettik"
![Alanya'da kaçak yapıya yer yok](https://gundemalanyacom.teimg.com/crop/250x150/gundemalanya-com/uploads/2024/07/whatsapp-image-2024-07-24-at-151248.jpeg)
Alanya'da kaçak yapıya yer yok
![ALTSO'da skandal! Üyelere usulsüz imzalar attırdılar...](https://gundemalanyacom.teimg.com/crop/250x150/gundemalanya-com/uploads/2024/07/eray-erdem-1.jpg)
ALTSO'da skandal! Üyelere usulsüz imzalar attırdılar...