Alanya Ziraat Odası açılış programına Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Millet Vekili Aday Adayları, Kurum Müdürleri, Muhtarlar, Siyasi partiler, Odalar, STK’lar, ve davetliler katıldı. 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun katılımı ile gerçekleşen Ziraat Odası Hizmet Binasının açılış töreni saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Programda Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe açılış konuşmasını yaptı.
Ziraat odası başkanı Göktepe’nin ardından konuşan Kaymakam Ürkmezer; “Bu gün burada güzel bir tesisin açılışı için buluştuk. Ziraat odamız Alanya’mızdaki bütün odalarımızın olduğu gibi bütün STK’larımızın ve vatandaşlarımızın olduğu gibi gerek Alanya’da misafir ettiğimiz depremzedelerimize gerek deprem bölgelerimize canı gönülden büyük bir destek verdi. Bu vesileyle başta Ziraat Odası Başkanımız ve Yönetim Kurulu Üyelerine tekrardan teşekkür ediyorum. Alanya’mıza yapılan her yeni yatırım Alanya’mızın gelişmesine ve büyümesine imkan sağlamaktadır. Alanya olmazsa olmaz bir tarım kenti; herkesin mutlaka tarımın ucundan dokunduğu bir yaşantısı var. Böyle yaşantısı olan bir kente güçlü, iddialı ve başaralı bir Ziraat Odası yakışır. Bu performansı ortaya koyduğu için de Ziraat Odası Başkanımıza, Yönetim Kurulu üyelerine ve Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na destekleri için teşekkür ediyorum” dedi.
Daha sonra konuşma yapan Bakan Çavuşoğlu; “Sevgili Alanyalı hemşerilerim. Bu gün Ziraat Odası Başkanlığının açılışında siz hemşerilerimizle beraber olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Bizleri bir araya getiren Ziraat Odası Başkanımıza teşekkür ediyorum. Ziraat odası başkanımız konuşmasında çiftçilerimiz için ve tarımımız için verdiğimiz destekleri tek tek sıraladı ve teşekkür etti. Bu güne kadar verdiğimiz desteklerin hepsi çiftçilerimizle bir araya geldiğimiz zaman onlardan aldığımız talepler, öneriler ve eleştiriler neticesinde oluşmuştur. Bu gün burada açılış vesilesiyle çok sayıda dostumuzu ve hemşerilerimizi de burada görmekten büyük bir mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Aday adayların hepsine başarılar diliyorum ve sizlere Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ve sevgilerini getirdim. Türkiye’miz son 20 yılda savunma sanayisinde ve ulaşımda olduğu gibi tarım alanında da önemli mesafeler kat etti. Bu seviyeye kolay gelmediğimizi milletimizde biliyor gece gündüz hep birlikte çalışarak başardık. 21 yılda kat ettiğimiz mesafede milletimizin her bir ferdinin ve çiftçilerimizin alın teri vardır. Tarım alanında da her alanda olduğu gibi önemli kazanımlarımız oldu hem serada hem tahılda hem de sebze ve meyvede üretimimiz kat ve kat arttı. Tabii çiftçilerimizin alın terini desteklememiz lazım devletin görevi budur. Ziraat odası başkanımız sulama dedi, barajlarımız ve göletlerimiz sayesinde sulama kanalları, kapalı devre sulama çalışmaları ki Dim barajından sulama projemizde devam ediyor çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Bu çabalarımızla çiftçimizin yanında olduk tabii çiftçimizin maliyeti yüksek bu anlamda da çiftçimize destek olmak bizim boynumuzun borcudur. Dolayısıyla tohum da gübre de çiftçinin kullandığı her alanda bizim çiftçimize destek vermemiz lazım maliyetini düşürmemiz lazım kar oranını arttırmamız lazım ancak böylece bir toplumun bir milletin refahını arttıra bilirsiniz. Bu çabalarımız sayesinde 20 yılda tarım gelirlerinin oranlarını arttırdık. 2002-2003 yıllarında 37 milyar TL’lik bir hasılat elde ediyormuşuz bu rakam geçen sene 407 milyarın üzerine çıktı yani 11 kat artış var. Tabii bunda Antalya ve Alanya’mızın da önemli katkısı var. Bu anlamda da Antalya ve Alanya’mızı hiçbir zaman ihmal etmedik edemeyiz. 2022 yılında Antalya genelinde 267.000.000,00 TL çiftçimize bitkisel ve hayvansal üretim desteği sağlamışız yine Alanyalı hemşerilerimize de 13 milyondan fazla destek sağlamışız. Odamızın bu yeni hizmet binasının çiftçimiz için Alanya ticareti için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu vesileyle Ramazanın son gününde sizlerle beraberiz Ramazan Bayramınızı canı gönülden tebrik ediyorum” dedi.
Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun konuşmasının ardından açılış duası edilerek Bakan Çavuşoğlu ve protokolün açılış kurdelesini kesmelerinin ardından program sona erdi.