Antalya Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince helikopter ve drone destekli trafik kontrolü gerçekleştirildi. Antalya İl Emniyet Müdürlüğünden alınan bilgilere göre 31.07.2023 ile 06.08.2023 tarihleri arasında farklı saatlerde trafik ekiplerince havadan helikopter ve drone destekli emniyet kemeri, radar, alkol, yük ve yolcu taşımacılığı, ışık, hatalı sollama gibi konularda denetim yapıldı. Trafik düzeni ve güvenliğinin sağlanması amacıyla denetim faaliyetlerinin etkin bir şekilde devam edeceği belirtilen açıklamada özellikle sürücülerde denetim duygusunun üst düzeyde tutulmasının hedeflendiği belirtildi.
Antalya’nın birçok noktasında geniş kapsamlı gerçekleştirilen trafik denetlemelerinde eksiği görülen araç ve sürücülerine cezai işlem uygulanırken, sürücüler, trafik kurallarına uymaları konusunda uyarıldı. Antalya İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada havadan helikopter ve drone ile yapılan denetimlerin de devam ettiği bilgisi verildi.
Gerçekleştirilen denetimler sonucu; helikopter–drone denetiminde 127 sürücüye, radarla hız denetimi kapsamında 448 sürücüye trafik idari para cezası uygulanmıştır. 31 Temmuz-6 Ağustos tarihleri arasında alkol denetiminde 3221, motosiklet denetiminde 624, yük taşımacılığı yapan 8028 araç, şehirlerarası ve şehir içi toplu taşımacılık yapan 2364 araç ve emniyet kemeri denetimlerinde de 6642 araç olmak üzere toplamda 21.327 araç ve sürücüsü denetlenmiştir. Ayrıca, Yaşam Tüneli Eğitim Çadırı’nda 84 araç ve 161 yolcu olmak üzere toplam 245 yol kullanıcısına eğitim verilmiştir.
Açıklamanın sonunda vatandaşların huzur ve güvenliğini sağlamaya yönelik denetimlerin aralıksız devam edeceği bilgisi paylaşıldı.