'Tütün Kanunu' TBMM'den geçti 'Tütün Kanunu' TBMM'den geçti

Gazipaşa’ya bağlı Göçük Mahallesi’nin Muhtarı Yakup Erdoğan, mahallesinde akıllara durgunluk veren bir yolsuzluğa imza attı. Edinilen bilgiye göre olay, 2020 ve 2021 yılları arasında Göçük Mahallesi ve mevkilerinde meydana geldi. İddiaya göre mahallede ikamet eden birçok vatandaş, 2004’ten önce yapılan yapılara su ve elektrik aboneliğinin verilmesini ön gören 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun Geçici 11. Maddesi’nden (İmar Barışı) yararlanmak için Mahalle Muhtarı Yakup Erdoğan’a talepte bulundu. 
“2004’TEN SONRA YAPILAN YAPILARI 
2004’TEN ÖNCE YAPILMIŞ GİBİ GÖSTERDİ”
Yaşanan usulsüzlükler ise tam bu noktadan sonra başladı. Mahalle Muhtarı Erdoğan, kendisine gelen haklı ve haksız talepleri bir bir değerlendirerek başvurularını gerekli kurumlara iletti. Erdoğan’ın mahallesinde bulunan ve 2004’ten sonra yapılan birçok yapıya, 2004’ten önce yapıldığını gösteren evrak hazırladığı ortaya çıktı. Konunun Gazipaşa Kaymakamlığı’na gelmesi, Gazipaşa Kaymakamı Orhan Altun’u harekete geçirdi.
ÖN İNCELEMESİ YAPILDI
Gazipaşa Kaymakamı Orhan Altun, resmi evrak üzerinde sahtecilik yaparak görevini kötüye kullanan Göçük Mahalle Muhtarı Yakup Erdoğan’ın yargılanması için soruşturma izni verdi. Erdoğan’ın soruşturma iznine yaptığı itiraz ise savcılık tarafından reddedildi. Mahalle Muhtarı Yakup Erdoğan hakkında, mahallesinde bulunan ve 2004’ten sonra yapılan birçok meskene, “12.10.2004 tarihinden önce yapılmış olup, elektrik, su abonesi verilmesinde sakınca bulunmamaktadır” diye rapor verdiği ve resmi evrak üzerinde sahtecilik yaparak görevini kötüye kullanmaktan soruşturma açıldı. 
GEREKÇELİ KARAR YAZILDI
Gerekçeli kararın yazıldığı soruşturma dosyası kapsamında Yakup Erdoğan hakkında, 05.09.2022 tarihinde dava açıldı. Gazipaşa Asliye Ceza Mahkemesi tarafından açılan davanın Alanya’da Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülme ihtimali de çok yüksek olasılık. 
VATANDAŞLAR, ERDOĞAN’IN AÇIĞA ALINMASINI İSTİYOR 
Öte yandan, Erdoğan’ın; 2004’ten önce yapıldığı dediği birçok meskenin, 3-4 yıl önce çekilmiş uydu görüntülerinde dahi olmadığı belirtildi. Yaşananlardan rahatsız olan vatandaşlar, Erdoğan’ın açığa alınıp, o şekilde yargılanmasını istiyor.