Sarımsak basura iyi gelir mi?

Hemoroid probleminiz varsa bunun ne kadar acı verici ve utanç verici olabileceğini bilirsiniz. Ciddi bir hastalık olmasa da, oldukça sıkıntı çıkarabilmektedir.

Sarımsak basura iyi gelir mi?
19 Kasım 2021 - 21:13
Piyasada bulunan çeşitli hemoroid ürünlerinin yanı sıra, ağrılı hemoroid semptomlarından kurtulmak için çeşitli doğal ilaçlar da kullanabilirsiniz. Çalışmalar, hemoroitler için çiğ sarımsağın etkili bir ilaç olabileceğini göstermiştir.
Sarımsak (Allium sativum) hem tıbbi hem de mutfakta kullanımında oldukça faydalıdır.
Hemoroid yani basur, kabızlık, hamilelik veya bağırsak hareketleri sırasında zorlanma nedeniyle iltihaplanan anüsteki acı veren kan damarlarıdır. Hemoroid ile bağlantılı kaşıntı ve iltihabı azaltmak için sarımsak kullanılabilmektedir.
Ağrıyı hafifletmek için doğal ilaçlar kullanılabilmektedir ancak tıbbi tedavinin yerine geçmemelidir.
Basur için sarımsak veya başka bir madde kullanmadan önce doktorunuza danışın.
Sarımsak ile hemoroid nasıl tedavi edilir?
Sarımsak, hemoroidden kurtulmak için fitil olarak (rektuma yerleştirilmiş ilaç) olarak kullanılabilir. İnflamasyonu azaltmaya ek olarak, sarımsak kan damarlarını güçlendirerek ve rektum bölgesindeki mikropları öldürerek işlev görür. Bu bitkisel içeriğin büzücü özelliği de hasar görmüş kan damarı duvarlarını tedavi edebilir. Bir lavman ile taze sarımsak, sindirim sistemini temizleyebilir, böylece dışkılamadaki rahatsızlık azalabilir.
Hemoroid nedeniyle ortaya çıkan ağrı, kaşıntı ve tahrişi hafifletmek için;
Taze sarımsakları ezin veya ince bir şekilde doğrayın, sonra kabukların soyulması için 8-10 dakika bekletin. Sonrasında, sarımsağı yemekten önce veya yemek yerken (bir hapı yutar gibi) yutun, sonra su için. Bu şekilde, soğan tüketiminde keskin  bir koku eşlik etmez.
Fitil (anüsün içine yerleştirilmiş) – bir diş sarımsağın kabuğunu soyun, sonra hindistan cevizi veya zeytinyağı ile kaplayın ve uyumadan önce rektuma fitil gibi yavaşça bastırın. Gece boyunca içeride kalsın, ertesi gün dışkılama ile beraber sarımsak kendiliğinden dışarı çıkacaktır. Basur semptomlarını hafifletmek için haftada 3 kez uygulayın.
Adım adım hemoroid için sarımsak nasıl kullanılır
Malzemeler
Diş sarımsak
Gazlı bez pedleri
1. Adım
Bir diş sarımsağı soyun, üzerini saran kağıt benzeri kabuğu tamamen çıkarın.
2. Adım
Bir fitil gibi sarımsak dişini rektumunuza yerleştirin. Kayganlaştırıcı kullanmak yerleşmesini kolaylaştıracaktır. İşaret parmağınızı kullanın ve sarımsak dişini rektumun içine yaklaşık 5 cm kadar yerleştirin. Sarımsak fitili gece boyunca rektumunuzda kalsın.
3. Adım
Bu işlemi basur semptomlarını azaltmak için haftada üç kez tekrarlayın. Bir sonraki bağırsak hareketiniz olduğunda sarımsak dişi doğal bir şekilde dışarı atılır.
4. Adım
Üç ila dört diş sarımsağı doğrayın ve bir bardak suda 10 dakika kaynatın.
5. Adım
Sarımsak parçalarını sudan süzün ve suyun tamamen soğumasını bekleyin.
6. Adım
Gazlı bir pedi suya daldırın ve dış hemoroidleri rahatlatmak için gazlı bezi anüsünüze uygulayın. Bölge kurumaya başladığında gazlı pedi yeniden ıslatın ve bölgeye yerleştirin. Ayrıca ekstra rahatlatma sağlaması amacıyla sarımsak suyunu soğuması için dondurucuya koyabilirsiniz.
Uyarı: Eğer basurda kanama varsa veya herhangi bir yöntemle giderilmeyen ciddi bir ağrıya ve acıya neden oluyorsa, tedavi önerileri için doktorunuza başvurun. Hemoroidi tedavi etmek için sarımsak kullanmak, tıbbi tedavinin yerine geçmez.
Sarımsak ve basur tedavisi ile ilgili
Sarımsak, genellikle bir çiçek, bir sebze ve bir bitki olarak tanımlanır. Farklı tıbbi problemlerin tedavisinde kullanılan eski bir ilaçtır.
Sarımsak hemoroid tedavisinde oldukça etkili bir çözüm olarak hizmet etmek için 3 farklı etkide bulunur. Bu etkiler;
güçlü bir antibiyotiktir
kan basıncını düşürür
antioksidandır
Yapılan son araştırmalar sarımsaktaki aktif maddeyi tanımlamıştır. Bu aktif maddeye allisin denir. Allisin, sarımsağın sağlığa faydalarının yanı sıra güçlü kokusunu da veren maddedir. Bu nedenle, ayırt edici kokuyu yoğun bir şekilde içeren sarımsakların tercih edilmesi önemlidir.
Allisin
Allisin detaylı bir şekilde araştırılmış bir maddedir. Araştırma bulguları allisinin sarımsağın zararlılara karşı işe yarayan savunma mekanizmasını oluşturan etken madde olduğunu göstermektedir.
Allisin antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Yapısında bulunan kükürt bu antibiyotik özelliklerinden sorumludur. Aynı zamanda sarımsak bazı kişilerde anal kanalın yumuşak dokularını tahriş edebilmektedir.
Sarımsak kesildiğinde veya ezildiğinde, allisin içeriği ayrışır ve 2-propenesülfenik asit adı verilen bir bileşiğe dönüşür.
Bu bileşik, zararlı, serbest radikallere bağlandığı için sarımsakların antioksidan özelliklerini oluşturmaktadır.
Sarımsak kokusunu itici bulan bazı kimseler kokusu giderilmiş sarımsak tabletleri satın alırlar. Ancak bu tabletler allisin içeriği çıkarılmış saf olmayan sarımsak biçimleridir. Allisin içeriği olmadığında sarımsağın etkililiği büyük ölçüde azalacaktır.
Allisin kullanımı güvenlidir, ancak çok yüksek dozlarda kullanımı kanın pıhtılaşma becerisini azaltabilir ve hemoroidlerde aşırı kanamaya neden olabilir.
Basur için sarımsak kullanımı ile ilgili; 
Sarımsak basurdan kurtulmak için bir fitil olarak kullanılabilir.
Kan damarlarını güçlendirerek ve rektal bölgedeki mikropları yok ederek işlev görür. Aynı zamanda ciltteki iltihabı da azaltır.
Sarımsak anüsü ve çevresinde bulunan iltihaplı bölgeyi yatıştırıcı anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.
Bitkinin büzücü özellikleri, kan damarlarındaki hasarlı duvarlarının hızlı bir şekilde toparlanmasına yardımcı olur.
Sarımsak lavmanı bağırsak kanalını temizleyebilir ve bağırsaklardaki rahatsızlığı azaltabilir.
Sarımsak tüketmek, hemoroidle bağlantılı ağrı, tahriş ve kaşıntıyı hafifletmek için oldukça etkilidir.
Yemeklerle birlikte sarımsak hapı tüketilebilir. Rektal bölgedeki iltihabı azaltmak için topikal olarak da kullanılabilir.
Sarımsak bir fitil olarak kullanmak için, küçük bir sarımsak parçasını soyabilir ve rektumun içine hafifçe itebilirsiniz.
Sarımsak gece fitil olarak kullanılır ve normal bağırsak hareketleri ile dışarı atılması sağlanır.
Ağrı, kaşıntı ve tahrişi azaltmak için bu sarımsak tedavisini haftada 3 kez tekrarlayabilirsiniz
Hemoroid kanaması için sarımsak kullanmayın, bu durumu daha da kötüleştirebilir.
Yan Etkileri Nelerdir?
Çoğu yetişkin için, hemoroidleri tedavi etmek için sarımsak kullanımı nispeten güvenlidir. Ancak bazı durumlarda, kötü nefes ve vücut, karın ağrısı, mide ekşimesi (vücutta yanma hissi) ve alerjik reaksiyonlar gibi yan etkiler de görülebilir.
Yukarıda belirtilen yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz, derhal doktorunuzu veya sağlık uzmanınızı arayın. Sağlık uzmanınıza kullandığınız tamamlayıcı ve alternatif uygulamaları söyleyin.
Genel hemoroid belirtileri
Dışkılama sonrası kanama olması
Dışkılama sonrası mukus bulunması
Anüsteki büyüyen topaklar
Ağrı, acı
Şişlik olması
Anüsün etrafında kızarıklık
Sık sık kaşınan anüs
Peki ya işlenmiş sarımsak?
Çok kuvvetli taze sarımsağın kokusuna daha az dirençli bazı insanlar, genellikle sarımsağı tablet veya toz şeklinde kullanmayı tercih ederler. Ancak maalesef, tabletler veya tozlar saf sarımsak gibi etkili değildir. Çünkü Allisin içeriği genellikle ortadan kalkar. Allisin olmadan, sarımsağın etkililiği de azalmıştır.
Sarımsak diğer ilaçların kullanımını etkileyebilir mi?
Sarımsak, izoniazid emilimini azaltabilir.
HIV / AIDS ilaçları ya da nükleosit olmayan Ters Transkriptaz İnhibitörleri (NNRTI) ile birlikte soğan yemek ilacın etkinliğini de azaltabilir. Nevirapin, delavirdin ve efavirenz gibi sarımsaklarla reaksiyona girebilecek HIV / AIDS ilaç tipleri.
Allisin kullanımı güvenlidir, ancak doz çok yüksekse kanın pıhtılaşma yeteneğini azaltabilir, böylece hemoroidlerde aşırı kanamayı tetikleyebilir. Ayrıca, kan inceltici kullananlar da sarımsaktan uzak durmalıdır.
Antikoagülan veya aspirin, klopidogrel, diklofenak, ibuprofen, naproksen, dalteparin, enoksaparin, heparin, warfarin vb. Gibi antiplatelet ilaçları kullanıyorsanız sarımsak kullanmayın.
Hemoroidlerin iyileşme sürecini hızlandırmak için bitkisel maddelerle birlikte doğal malzemelerden yapılan hemoroid ilaçlarını alabilirsiniz. Unutmayın, hemoroidle başa çıkmak için sarımsak kullanmak sonuç vermeyebilir. Her iki durumda da özellikle hemoroid şiddetli olduğunda doktorunuza danışın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum