Greyfurt neye iyi gelir?

Greyfurt, turunçgiller arasında en yüksek C vitaminine sahip acı-tatlı bir kış meyvesidir. Sağlık için çok faydalı olan bu meyve güçlü bir antioksidandır. Greyfurt neye iyi gelir?

Greyfurt neye iyi gelir?
16 Kasım 2021 - 00:05
Bağışıklık sistemini güçlendirir, kanser gelişimini önler. Kalp sağlığını korur, tansiyonu ve kolesterolü düzenler, insülin direncini azaltır. Kilo vermeye yardımcı olur. Kabuklarından elde edilen yağı antibakteriyel ve antiseptik özellikler taşır. Depresyon ve stresin olumsuz etkilerini azaltır. Dahilen kullanıldığında vücudu toksinlerden arındırır. Taze sıkılmış greyfurt suyu ise göz sağlığını, kas-iskelet sistemini korur; sinir hücrelerinin sağlıklı iletişimini sağlar. Tüm bu faydalarının yanında greyfurt dikkatli tüketilmesi gereken bir meyvedir. Bazı ilaçlarla birlikte kullanımı ciddi yan etkilere yol açabilir.
Greyfurt nedir?
Greyfurt, sedef otugiller ailesinden yaprakları dökülmeyen bir ağacın acı-tatlı meyvesidir. Bir turunç (narenciye) türü olan bu meyvenin ana vatanı Jamaika’dır. Ülkemizde özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştirilir. Sonbaharda olgunlaşan meyve yuvarlaktır ve alttan-üstten basıktır. Beyaz, sarı, kırmızı veya pembe renkli ayrıca çekirdekli ya da çekirdeksiz olabilir.
Greyfurtun özellikleri
Narenciyeler arasında C vitamini bakımından ilk sırada yer alır.
Diğer gıdalarla alınamayan birçok vitamin, mineral ve antioksidan bileşikler içerir.
Greyfurtun ortasındaki beyaz lif dokusu antioksidan bakımından en zengin bölümüdür ve acı tadına rağmen güvenle yenebilir.
Pembe ve kırmızı greyfurt, sarı ve beyaz greyfurta oranla daha fazla beta-karoten, likopen vb. antioksidan bileşiğe sahiptir.
Serin ve kuru yerde, güneş ışığından uzakta saklanmalıdır.
Greyfurdun içerdiği vitamin
Zindelik ve şifa kaynağı greyfurt;
C, A, E, K, B1, B2, B3, B5, B9 vitaminleri
Potasyum, magnezyum, kalsiyum, bakır, demir, fosfor, selenyum mineralleri
Protein
Karbonhidrat
Lif
Beta-karoten, likopen, naringenin, hesperidin antioksidanları
Pektin
Ve sitrik asit (limon tuzu) içerir.
Greyfurtun faydaları
Bağışıklık sistemini güçlendirir
Bağışıklık sistemini güçlendirerek çeşitli bulaşıcı hastalıklara ve enfeksiyon gelişimine karşı koruma sağlar. Zararlı bakteriler ve virüslerle mücadele eder. Grip ve soğuk algınlığının daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Yüksek ateşi düşürme etkisine sahiptir.
Kanser gelişimini önler
Greyfurtta bulunan likopen ve C vitamini zarar gören hücreleri onarabilir. Kanserli hücrelerin oluşup çoğalmasını engelleyebilir. Yapılan araştırmalar özellikle prostat, özofagus, mide, bağırsak, rahim, meme ve akciğer kanserlerinin gelişimini önleyebildiğini göstermiştir.
Kalp sağlığını korur
Greyfurtun içeriğindeki naringenin, likopen, potasyum, lif ve C vitamini kalp sağlığına önemli katkı sağlar. Kalp krizi ve felç riskini azaltır. Tansiyonu dengeler. Günde 1 adet tüketildiğinde pektin maddesi aracılığıyla LDL –kötü kolesterol– ve trigliserid seviyesini düşürebilir.
İnsülin direncini azaltır
Greyfurt, insülin direncinin azalmasına yardımcı olarak tip 2 diyabeti önleyebilir. Ayrıca kan şekeri ve insülin seviyelerine etkisi düşük olduğu için şeker hastaları tarafından doktora danışılarak rahatlıkla yenebilir.
Sindirim sistemine iyi gelir
İçeriğindeki naringin maddesi sindirim sürecini hızlandırabilir, sindirim sularının akışını iyileştirerek hazımsızlığı giderebilir. Sulu ve lifli yapısıyla bağırsak hareketlerini kolaylaştırarak kabızlığı önleyebilir. Kabızlık sorunu olanlara sabahları 1 bardak greyfurt suyu içmeleri önerilir.
Böbrek taşı riskini azaltır
Greyfurttaki sitrik asit, idrarın hacmini ve pH’ını artırma özelliğine sahip olduğu için böbrek taşı riskini azaltabilir.
Greyfurt zayıflamaya yardımcı olur
Greyfurt en düşük kalorili meyvelerden biridir. Lif bakımından zengin olan bu meyve açlık duygusunu bastıran koleksistokin hormonunun salınımını da harekete geçirir. Bu nedenle yemeklerden önce yarım porsiyon tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olabilir. Ayrıca %91’i sudan oluştuğu için vücudun günlük sıvı ihtiyacını karşılayıp dehidrasyonu önleyebilir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum