Göze çamaşır suyu kaçınca ne yapılmalı? 

Temizlik ve ağartma için kullanılan çamaşır suyu tehlikeli bir kimyasaldır. Bu sıvı ağartıcıyı dikkatsiz ve bilinçsiz şekilde kullanmak ciddi yaralanmalara ve zehirlenmelere neden olabilir. Diğer yandan göz ile fazla miktarda teması durumunda ise ciddi göz tahrişlerine ve hatta görme kaybına yol açabilir. Tüm bunlarla birlikte, göze az miktarda çamaşır suyu sıçraması evde yapılan ilk müdahaleler ile savuşturulabilir.

Göze çamaşır suyu kaçınca ne yapılmalı? 
19 Kasım 2021 - 21:03
Göz kapakları, hayli hassas olan gözleri dışarıdan gelen tehditlere karşı korumak için adeta bir kalkan görevi üstlenir. Ne var ki, göz kapakları uyumadığınız zamanlarda sürekli kapalı değildir ve bu sebeple gözler sürekli risk altındadır. Kimyevi maddelerin yoğun kullanıldığı iş yerlerinde göze kimyasal sıçraması gibi iş kazaları yaşanmaktayken, evlerde kullanılan çamaşır sularının bilinçsiz kullanımı da göze zarar verebilir. Sıçrama ya da farklı yollarla göze çamaşır suyu gibi kimyasallar girerse aşağıdaki ilk müdahale adımlarını izleyin…
Göze Çamaşır Suyu veya Diğer Kimyasallar Girerse Ne Yapılmalı?
Gözünüze çamaşır suyu ya da benzeri bir kimyasal sıçradıysa öncelikli olarak zaman kaybetmeden gözlerinizi soğuk su ile yıkamalısınız. Ne kadar hızlı hareket ederseniz kimyevi maddenin gözünüze verdiği zarar o kadar az olacak ve iyileşme süreniz kısalacaktır.
Kimyevilerin gözle teması yoğun bir acı ve yanma hissini meydana getirir. Bu acı yüzünden gözlerinizi kapatmak ve hatta ovalamak isteyebilirsiniz. Ovalamak acıyı geçirmediği gibi gözdeki hasarı daha da fazlalaştırabilir. Gözünüzü asla ovalamayın ve üzerine elinizle baskı uygulamayın.
Zaman kaybetmeden gözünüzü musluğun altına tutun ve akan su ile gözlerinizi yıkayın. Bu işlem esnasında gözlerinizi kapatmayın ve suyun çok tazyikli akmadığından emin olun.
Göz yıkama işlemini banyoda da gerçekleştirebilirsiniz. Duş başlığını alın ve çamaşır suyu sıçrayan gözünüzü yıkayın.
Eğer kontak lens ya da takma kirpik kullanıyorsanız bunları çıkarın. Göz makyajınız varsa yıkayıp cildinizi temizleyin.
Yıkama işlemini en az 15 dakika boyunca devam ettirin. Gözleri yıkamak için su dışında hiçbir şey kullanmayın ve damlatmayın.
Gözünüze sıçrayan kimyevi madde çok az miktarda ise ve hemen yıkama işlemine geçtiyseniz, yaklaşık 20 dakikalık bir yıkama sonrası yanma hissi geçebilir. Ancak gözünüze bol miktarda kimyasal girmişse veya yıkamakta geç kalmışsanız, suyla yıkadıktan sonra zaman kaybetmeden doktora gidin.
Çamaşır suları, lavabo açıcılar ve kireç çözücüler gibi birçok temizlik ürünü ağır kimyasal maddeler içerir. Bu kimyasalların gözlerle teması tahrişe ve ciddi görme sorunlarına neden olabilir. Bu sebeple bu ürünleri kullanırken eldiven ve gözlük gibi koruyucular kullanın. Ayrıca ürün üzerindeki etiket talimatlarına uyun. Göze sıçraması durumunda zaman kaybetmeden, en az 15 dakika boyunca gözlerinizi direkt akan su altında yıkayın ve acil servise başvurun.

YORUMLAR

  • 0 Yorum