JUST Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, Alanya’nın sorunlarını ortaya koyan önemli bir araştırmaya imza attı. 
Alanya ve bölgenin ilk ve tek 'Araştırma ve Danışmanlık Şirketi' Just'ın sahibi Seyit Yılmaz ve Uzman Sosyolog Esra Demir, 'Alanya' araştırmalarının çarpıcı sonuçlarını Alanya Aktif Gazeteciler Cemiyeti'nde (ALGC) açıkladılar. 
Anketörler aracılığı ile 700 kişi ile sahada yüz yüze yapılan görüşmelerden çarpıcı sonuçlar çıktı. Araştırma sonuçlarına göre Alanya’nın en büyük sorunu dengesiz kira artışı ve asgari ücret ile geçinme zorluğu oldu. Katılımcıların yüzde 60’lık kısmının eşleriyle birlikte çalışıyor olmasına rağmen yüzde 85 oranında kira ödemekte zorluk çektikleri görüldü. Katılımcılar toplu taşımada yaşadıkları sorunları da dile getirdi.
‘SORUNLARI DUYURMAK İÇİN ALGC'DEYİZ’
ALGC Başkanı Ferit Kesen'in emekleri için teşekkür ettiği Yılmaz, “Alanya’nın sorunlarını araştırmak için buradayız. Yaptığımız araştırmalar sonucu elimizde bazı önemli veriler var. Alanya’nın sorunlarını daha yüksek sesle duyurmak için bugün Alanya Aktif Gazeteciler Cemiyeti'ndeyiz" diye konuştu.
'TOPLU ULAŞIMDA HALKIN YÜZDE 70'İ ŞİKAYETÇİ'
Araştırma sonuçlarını ALGC'de gazetecilerle paylaşan Uzman Sosyolog Esra Demir, “Alanya’da toplu taşıma araştırması yaptık. Yapılan araştırmanın amacı Alanya’daki bireylerin toplu taşımadaki şikayetlerini incelemekti. Anketörler aracılığı ile 700 kişi ile saha yüz yüze görüşmeler yaptık. Araştırmalar sonucunda halkın yüzde 70’i otobüslerin yolcu kapasitesini aştığını, bu sorunla çok sık karşılaşıldığını dile getirdiler. Bunun dışında yüzde 71 oranında şoför davranışlarından memnun olmayan katılımcılar var. Bunlar genellikle öğrenciler ve emeklilerden oluşuyor. Araştırmamıza yüzde 40 öğrenciler, yüzde 25 çalışanlar, yüzde 35 emekliler katıldı. Ücretlerden ve sefer kalitesinden memnun olmayan katılımcılar var. Katılımcılar otobüslerin havalandırmalarının yeterli olmadığını, otobüslerin bakımının yeterli olmadığını dile getirdiler. Genel olarak bahsedilen şikayet ise otobüslerin yolcu kapasitesini aşması oldu. 
‘ALANYA’NIN EN BÜYÜK SORUNU DENGESİZ KİRA ARTIŞI’
Bir diğer çalışmamız ise Alanya’daki asgari ücret araştırmamız oldu. Bu araştırmayı Alanya’da evli ve en az 1 çocuğu olan bireylerin asgari ücretle geçim zorluğunu araştırmak amacıyla yaptık. Katılımcıların yüzde 85’i kiralarını ödemekte zorlandığını söylediler. Halk, yabancı uyruklu insanların yaptığı göç sonrası konut fiyatlarında dengesiz bir artış olduğunu, ev almanın mümkün olmadığını dile getirdiler. Bunun yanında yüzde 72’si mutfak masraflarını karşılayamadıklarını söylediler. İnsanlar temel ihtiyaç olan barınma sorunu yaşıyorlar. Alanya’da eşlerin yüzde 60’ında her ikisinin de çalıştığını gördük. Yüzde 40’ında ise eşlerden biri çalışıyor. Katılımcıların yüzde 80’i sosyal hayat içinde barınamadıklarını belirttiler. Dışarıda nadiren yemek yediklerini, tatile çıkamadıklarını, sadece asgari düzeyde yaşam sürdürebildiklerini ifade ettiler. Alanya halkı, genel olarak kiraları ödemekte zorlandıklarını ve asgari ücretle geçinemediklerini aktardı" dedi.

İŞTE DETAYLI ARAŞTIRMA SONUCU RAPORU

Gazipaşa’dan gönüllü ekip Hatay’a gitti Gazipaşa’dan gönüllü ekip Hatay’a gitti

- Alanya'da Toplu Taşıma Araştırması 

Yapılan araştırmada, Alanya’daki bireylerin toplu taşımaya yönelik şikayetlerinin incelenmesi hedeflenmiştir. ‘Alanya’da Toplu Taşıma’ araştırmasına saha sürecinde 700 kişi katılmıştır. Kantitatif araştırma yöntemi uygulanıp, yüz yüze anket veri toplama tekniği kullanılmıştır. Verilerden elde edilen bulgular aşağıda sadeleştirilmiş özet olarak paylaşılmıştır. Katılımcıların ezici çoğunluğu (%77,5) özellikle yolcu kapasitesini aştığını düşünmekle beraber bu şikayetlerin mesai saatleri başlangıç ve bitiminde pik yaptığı belirlenmiştir. Yoğunluğun hat safhaya çıktığı bu zaman periyotlarında sefer sayısının artırılması gerektiği öneri olarak katılımcılar tarafından belirtilmiştir. Ayrıca Şoför davranışlarının katılımcıların %71’lik kısmı tarafından beğenilmediği, özellikle öğrenci ve emekli kesimin bu konuda şikayeti olduğu açığa çıkmıştır. %64,4’ lük kısım ise sefer kalitesinden memnun olmazken özellikle durak harici yolcu alıp bırakması hususu göze çarpmaktadır. Öte yandan otobüslerde havalandırma sisteminin eksik olduğunu, araçların bakımsız olduğunu belirtmişlerdir.

- Alanya Asgari Ücret Araştırması 

Yapılan araştırmada, Alanya’daki evli ve en az bir çocuğu olan bireylerin asgari ücretle geçim zorluğunu ölçmek amaçlanmıştır. ‘Alanya’da Asgari Ücret’ araştırması sahada 700 kişiyle gerçekleştirilmiştir. Kantitatif araştırma yöntemi uygulanmış olup yüz yüze anket veri toplama tekniği kullanılmıştır. Araştırma Alanya merkez mahallerinde yapılmıştır. Katılımcıların %60’lık kısmının eşleriyle birlikte çalışıyor olmasına rağmen %85 oranında kira ödemekte zorluk çektikleri görülmektedir. Dolayısıyla ev kira artışlarında düzenleme ve denetleme yapılması gerektiğini düşünen katılımcılar, özellikle yabancı uyruklu insanların bu artışa sebep olduğunu ileri sürmüşlerdir. Yabancı uyruklu insanlara konut satışına ve kiralama bedellerine bir sınırlama getirilmesi gerektiği görüşü hakim olmaktadır. Barınma gibi temel ihtiyacın yanında tatil yapmak gibi sosyal ihtiyaçların da benzer oranda (%80,9) giderilemediği ve dolayısıyla asgari ücretin temel ihtiyaçlar için bile yetersiz kaldığı görülmektedir. Katılımcıların asgari ücretin düzenlenmesi aşamasında enflasyon oranının göz önünde bulundurularak ayarlanması gerektiği gibi önerileri olmuştur. (Haber MERKEZİ)